חוק הפנסיה

חוק הפנסיה נחקק בשנת 2008 וזאת לאור פערי ההשתכרות בחברה הישראלית בגיל הפנסיה.

מה זה חוק הפנסיה?

הסכם פנסיית החובה הוא הסכם קיבוצי שמחייב את כל המעסיקים במשק מכוח צו הרחבה לבצע הפקדות כספים לעובדים שלהם עבור חסכון פנסיוני החל בינואר 2008. חוק זה חל על גברים מגיל 21 ועל נשים מגיל 20 וזאת עד הגיעם למועד הפרישה שלהם מהעבודה. החוק מתייחס גם לעובדים שהגיעו לגמלאות אך החליטו להמשיך לעבוד והם אינם מקבלים קצבה חודשית של פנסיה למעט קצבה מהמוסד לביטוח לאומי.

ההפקדה החודשית היא מתוך השכר בפועל של העובד ועד תקרת השכר הממוצע במשק. המעסיק מעביר את כל הכספים לקופת גמל שהייעוד שלה הוא קבלת קצבה חודשית וגם פיצוי כספי במקרים של אובדן כושר עבודה ומוות. 

ההפקדות לעובד חדש מתחילות להתבצע לאחר שישה חודשי עבודה. העובד אמור להודיע לאיזו קופת פנסיה הוא מעוניין שהכספים יועברו ואם הוא לא מודיע על כך, המעסיק יבחר קופה עבורו.

אך אם יש לעובד זה כבר קופת חיסכון פנסיוני ממקום עבודה קודם, הוא זכאי להפרשות פנסיוניות מיד עם תחילת העבודה במקום החדש. במקרים האלו העובד יעדיף שהעברת הכספים תימשך לחיסכון הפנסיוני הקיים. 

*יש להתייעץ עם יועץ פנסיוני.

סעיף 14 בנושא ההפרשה לפיצויים מופעל באופן אוטומטי לכלל העובדים.

החל במשכורת ינואר 2017, שיעור ההפרשות הוא 18.5%, מתוכן 6% ישולמו על ידי העובד ו % 12.5 ישולמו על ידי המעביד.

מה גרם לשינוי החוק ב-2008?

עבור עובדים שעבדו לאורך שנים במקומות עבודה ממשלתיים, עובדי מדינה ורשויות מקומיות הופרשו לאורך כל השנים כספים אשר הצטברו לסכומים נכבדים במועד הפנסיה. אך עבור עובדים אחרים שעבדו במקומות עבודה פרטיים לא בוצעה הפרשה כזו כיוון שהחוק לא חייב זאת. 

עובדה זו יצרה בעיות כלכליות עצומות לשכירים שעבדו במקומות פרטיים שהגיעו לגיל פנסיה והפסיקו לקבל שכר. ללא הכנסות שוטפות הם לא יכלו להתנהל כלכלית ולא היה להם כסף לצרכים אישיים שלהם שהם בסיסיים, כמו רכישת מזון ותרופות ועמידה בתשלומים כמו שכר דירה, ארנונה, חשמל ועוד. 

רשויות הרווחה דיווחו על כמויות הולכות וגדלות של בני הגיל השלישי שאינם מסוגלים להתמודד עם הקשיים הכלכליים ולכן הם פונים לרשויות הרווחה ולעמותות השונות כדי לקבל סיוע.

מעבר לכך העובדה שמי שעבד במקומות פרטיים אינו מקבל קצבת פנסיה מול עובדי המדינה שמקבלים זאת, יצרה פערים רבים בציבור וכעסים על דרך ההתנהלות הזו שהיא אינה הוגנת וברוב המקרים העובדים הם בעלי מוטיבציה גבוהה בכל מקום עבודה שבו הם שכירים.

לאור זאת הוחלט על חקיקת חוק פנסיה חובה. 

איך זה עובד בפועל?

חוק פנסיה חובה 2008 נכנס לתוקף בחודש ינואר 2008 וממועד זה חויבו המעסיקים להפריש כספים לטובת פנסיה לעובדיהם. על פי האחוז שנקבע, יש אחוזים מסוימים שמשלם העובד בכל חודש וזאת באמצעות תלוש השכר שלו. בנוסף לכך המעסיק מעביר את האחוז הנוסף שהוא גבוה יותר. המעסיק מחויב בכל חודש להעביר לחברת ההשקעות או לחברת הביטוח הרלוונטית את הכספים שהפריש העובד וגם את הכספים שהפריש המעסיק. כך לאורך חודשים ולאורך שנים העובד צובר כספים שיסייעו לו בהגיעו לגיל הפנסיה. יש להתייעץ בכל שלב של התהליך עם יועץ פנסיוני

מעביד אשר מקזז את חלקו של העובד ולא מעביר את הכספים האלו בפועל לקרן הפנסיה, עובר עבירה פלילית. 

מי זכאי?

החוק מחייב את המעביד להפריש כספים לטובת הפנסיה לכל עובד שהוא מעל גיל 21 ולכל עובדת שהיא מעל גיל 20. כמו כן לעובדים שהחליטו למרות גילם לא לפרוש לגמלאות והם ימשיכו ליהנות מהטבה זו בנוסף לגמלה החודשית מביטוח לאומי.

מי זכאי לפנסיה

האם חוק הפנסיה טוב או לא? 

חוק פנסיה חובה הוא חוק סוציאלי חשוב ביותר. המטרה הראשונית שלו היא לאפשר לאנשים בני הגיל השלישי להזדקן בכבוד, וכך הם יוכלו לאפשר לעצמם לרכוש את הפריטים הנחוצים להם ולשלם את כל התשלומים הבסיסיים ואף מעבר לכך. 

כמו כן חוק זה מפחית את הקוטביות בחברה הישראלית, כיוון שכל העובדים שעבדו שנים במקומות עבודה מסודרים החלו לקבל עם יציאתם לפנסיה קצבה חודשית באופן קבוע. אומנם זו לא משכורת מלאה, אך עדיין מדובר בסכום כספי משמעותי שמאפשר חיים נורמטיביים.

לעומת זאת מי שעבד אצל מעסיקים פרטיים טרם החלת החוק, לא קיבל פנסיה חודשית כלל ולכן נקלע בערוב ימיו למצבים קשים שהצריכו פעולות סיוע רוחביות של גורמי הרווחה, העמותות וקרובי משפחה. החוק מבטל אפליה זו ויוצר איזון משאבים בין שני סוגי העובדים במשק. 

לייעוץ מקצועי בתחום הפנסיה וביטוח המנהלים השאירו פרטים כבר עכשיו באחד הטפסים באתר והמומחים שלנו יחזרו אליכם בהקדם האפשרי!

בנוסף, עשוי לעניין אתכם: יועץ פרישה לפנסיה.

לא מבינים איך הפנסיה שלכם עובדת?
השאירו פרטים כבר עכשיו והמומחים שלנו ישמחו להסביר לכם!

תוכן עניינים

היועץ - יעוץ פיננסי

היועץ - יעוץ פיננסי

היועץ הינו אתר לייעוץ פיננסי כבר למעלה מ- 10 שנים ובמהלך השנים טיפלנו ועוד נמשיך לטפל באלפי לקוחות מרוצים ששיפרו את התנאים הפיננסים שלהם.
אנחנו מאמינים שאחרי שנים של עבודה קשה וחיסכון רב מגיע לכל אדם בישראל ליהנות ממסלול פנסיה שיתן לו שקט ויעשה את המיטב מהכסף שלכם, תוך כדאי שירות מעולה והצעות מחיר מהטובות בישראל.
אנו עובדים לפי ערכים ברורים הכוללים: אמינות, מחיר הוגן, שירות ללא פשרות ודאגה קודם כל ללקוח.

היועצים שלנו הם מהמובילים בתחום הפיננסי בשוק ויעשו הכל כדי להעניק לכם את התנאים הטובים ביותר.
בעולם שמנוהל על ידי כסף חשוב מאוד לחשוב על היום של אחרי, התחום הפיננסי רחב ובאמצעות יועץ פינססי איכותי תוכלו להגדיל את הרווחים שלך והבטיח לעצמכם עתיד טוב יותר.
"היועץ" - ייעוץ פיננסי - עושים הכל בשבילך.

לא מבינים איך הפנסיה שלכם עובדת?
השאירו פרטים כבר עכשיו והמומחים שלנו ישמחו להסביר לכם!
יעוץ פיננסי

פנסיה מקיפה או כללית

לא מעט שכירים ועצמאיים מתלבטים היכן לשים את כספם, בקרן פנסיה מקיפה או כללית? חשוב לדעת שהמטרה המשותפת של כולנו היא להגיע לגיל הפרישה עם

למאמר המלא »
בלוג

חישוב פנסיה צוברת

כבר חשבתם על הפנסיה שלכם?, יצא לכם לשמוע על המונחים: 'פנסיה צוברת' או 'פנסיה תקציבית' ותהיתם למה באמת מתכוונים? אנו יודעים שהבנת תוכניות פנסיה יכולה

למאמר המלא »
בלוג

דמי ניהול פנסיה

האם אתם מודעים להשפעה שיכולה להיות לדמי הניהול הפנסיוני על החיסכון הפנסיוני שלכם? אם לא, אנחנו ממליצים לכם להמשיך בקריאת המאמר, קחו שליטה על החיסכון

למאמר המלא »
התקשרו עכשיו