הפקדה לקרן השתלמות

קרן השתלמות לעצמאים היא למעשה מעין קופת חיסכון שבמקורה היא נועדה למטרות מימון להשתלמויות מקצועיות. כיום אנחנו מכירים את הקרן יותר כאפיק שנועד למטרות חיסכון למשך תקופה של שש שנים. 

  • קרן השתלמות פטורה ממס וזה בעצם הקרן הוא החיסכון היחידי מסוגו המעניק הטבה זו.

לאחר שש שנים ניתן למשוך את הכסף מהקרן לכל צורך או מטרה.

>> חוק הפנסיה

סוגים של קרנות השתלמות

למעשה ישנם שני סוגים של קרנות השתלמות.

  1. קרן השתלמות לשכירים – עובד שכיר אמור להפריש משכרו 2.5% על חשבון העובד והמעסיק אמור להפריש עבורו עד 7.5%.

חשוב לדעת כי הניכוי של המעסיק מוכר לצרכי מס אך ההפרשות של השכיר אינם מותרים בניכוי.

תקרת הפקדה לקרן השתלמות לשכיר עומדת על 15,712 ₪ לחודש.

    2. קרן השתלמות לעצמאי – קרן השתלמות לעצמאים היא קרן עבור אנשים הנהנים מהכנסה מעסק עצמאי או ממשלח יד כאשר הם יכולים להפקיד עד 7% מההכנסות שלהם.

 תקרת הפקדה לקרן השתלמות לעצמאי עומדת על 264,000 ₪ לשנה, תקרות ההפקדה משתנות מעת לעת וחשוב לבדוק ולהתעדכן מידי פעם.

לפניכם סרטון של אתר "מידרג" – קרן השתלמות לעצמאים – כל מה שצריך לדעת: 

האם אפשר למשוך את הכסף לפני הזמן?

זוהי שאלה שנשאלת רבות. יש מקרים אשר בהם מדובר בעובדים שהגיעו לגיל פרישה בטרם חלפו שש שנים, ברור שאין להם כל עניין להשאיר את הקרן כפי שהיא. במצבים מהסוג הזה ודומים להם יש אפשרות למשוך את הכספים גם לאחר חברות של שלוש שנים כאשר הכסף מיועד להשתלמות או במקרים בהם העובד הגיע לגיל פרישה וכדומה.

חשוב לדעת כי משיכה שלחלק מהכסף יהיה גם כן פטור ממס אך העובד לא יכול להמשיך באותה הקרן לאחר שהוא החליט למשוך את כספו.

אדם שמושך את הכסף שלא כדין, כלומר לפני תום הוותק, הרי שהכסף שימשוך יהיה חייב במס מירבי.

>> למה חשוב לחסוך לפנסיה

איך מושכים את הכסף מקרן ההשתלמות בלי להתחייב בתשלומי מס?

על פי הוראת מס הכנסה הזכאות למשיכת סכומים מקרן השתלמות סעיף 2 :

"בכפוף לאמור בסעיף 9(16ב) לפקודה, יחיד יהא זכאי למשוך סכומים בפטור ממס מקרן ההשתלמות לצורך השתלמות מקצועית עד לסכום הזכאות במידה וההשתלמות נועדה לשמירה על רמה מקצועית בתחום עיסוקו או משלח ידו" 

זה אומר שאם העובד רוצה למשוך את הכסף כדי לרכוש מקצוע וללמוד תחום חדש שאינו קשור למקצוע שלו בו הוא חפץ להשתלם, הרי שהוא לא יהיה זכאי לפטור מתשלומי מס בגין המשיכה המוקדמת של הכספים מקרן ההשתלמות.

משיכה של קרן ההשתלמות טרם עת

ישנה אפשרות כאמור למשיכה של הכסף גם לפני הזמן אך במצב כזה יהיה צורך לשלם סכום של 48% מס רווח וכפי שכבר ציינו, אי אפשר יהיה להשתמש שוב באותה הקרן. המשמעות היא שספירת השנים של הקרן תתאפס.

אז במקרה ואתם זקוקים לכסף נזיל ונראה לכם שרק זה הכסף שאכן יוכל לענות על הצורך שלכם, כדאי שתכירו את האפשרות של קבלת הלוואה על חשבון קרן ההשתלמות. זה יהיה במקום למשוך את הכסף מהקרן שתמשים לתפקד הלאה כאשר הריבית על ההלוואה יכוסה על ידי הרווח שלכם מהקרן.

כך פותחים קרן השתלמות לעצמאים

כל עובד עצמאי, בין אם מדובר בעוסק פטור, עוסק מורשה או חברה בע"מ, רשאים לפתוח קרן השתלמות. העובד העצמאי שרוצה לפתוח קרן כזו אמור לפנות אל חברת השקעות או אל סוכן ביטוח, להציג את תיק העוסק שלו ולבחור בהתאם את מסלול ההשקעה הרצוי בדיוק כמו שבנושא הפנסיה אנו נפנה אל יועץ פנסיוני לבחירת מסלול פנסיה מתאים.

בכל מקרה, בחירת סוג ההשקעה מלווה בסיכון בהתאם לסוג החיסכון. על כן, חשוב לבחור את המסלול מתוך שיקול דעת וליווי מקצועי של סוכן ביטוח המתמחה בתחום הזה של קרנות השתלמות.

הבחירה בקרן ההשתלמות היא למעשה בחירה בשני מישורים נפרדים.

בחירה בחברה ההשקעות – יש את חברות ההשקעה המוכרות – אלטשולר שחם, הראל, הלמן-אלדובי, ילין-לפדות, מיטב דש, פסגות ועוד ועוד. ויש את מסלולי ההשקעה הקיימים – אג"ח, מניות, מעורב וכדומה.

על מה יש לשים דגש בבחירת ההשקעות בקרן ההשתלמות?

יש שתי נקודות עיקריות עליהם יש לשים לב בעת הבחירה במסלול ההשקעה של קרן השתלמות עצמאי.

  1. תשואה מול סיכון – כמו בכל השקעה, אם אתם רוצים ללכת על תשואה גבוהה, תמיד הסיכון יהיה גבוה יותר ממסלולים סולידיים ובטוחים. עליכם להתחשב במשך הזמן בו אתם רוצים להשקיע את הכסף. ככל שיש לכם מרווח של זמן, תוכלו למקסם את הרווחים.
  2. דמי ניהול – דמי הניהול מחושבים על פי אחוזי הצבירה. כלומר על הסכום שיש לכם בקרן ההשתלמות. עקרונית, חברה עם ביצועים טובים תגבה בדרך כלל יותר דמי ניהול הגם שתמיד יש מקום להתמקח כדי לקבל את ההצעה הנוחה והטובה ביותר.

אז הבנתם שמדובר בהשקעה שווה ומשתלמת במיוחד אך היא חייבת להיעשות בחכמה ועם ליווי מקצועי של אנשי מקצוע לתחום הספציפי הזה של קרנות השתלמות לעצמאיים. פנו אל "היועץ" עוד היום ותתחילו לדאוג לעתיד שלכם.

לא מבינים איך הפנסיה שלכם עובדת?
השאירו פרטים כבר עכשיו והמומחים שלנו ישמחו להסביר לכם!

תוכן עניינים

היועץ - יעוץ פיננסי

היועץ - יעוץ פיננסי

היועץ הינו אתר לייעוץ פיננסי כבר למעלה מ- 10 שנים ובמהלך השנים טיפלנו ועוד נמשיך לטפל באלפי לקוחות מרוצים ששיפרו את התנאים הפיננסים שלהם.
אנחנו מאמינים שאחרי שנים של עבודה קשה וחיסכון רב מגיע לכל אדם בישראל ליהנות ממסלול פנסיה שיתן לו שקט ויעשה את המיטב מהכסף שלכם, תוך כדאי שירות מעולה והצעות מחיר מהטובות בישראל.
אנו עובדים לפי ערכים ברורים הכוללים: אמינות, מחיר הוגן, שירות ללא פשרות ודאגה קודם כל ללקוח.

היועצים שלנו הם מהמובילים בתחום הפיננסי בשוק ויעשו הכל כדי להעניק לכם את התנאים הטובים ביותר.
בעולם שמנוהל על ידי כסף חשוב מאוד לחשוב על היום של אחרי, התחום הפיננסי רחב ובאמצעות יועץ פינססי איכותי תוכלו להגדיל את הרווחים שלך והבטיח לעצמכם עתיד טוב יותר.
"היועץ" - ייעוץ פיננסי - עושים הכל בשבילך.

לא מבינים איך הפנסיה שלכם עובדת?
השאירו פרטים כבר עכשיו והמומחים שלנו ישמחו להסביר לכם!
יעוץ פיננסי

פנסיה מקיפה או כללית

לא מעט שכירים ועצמאיים מתלבטים היכן לשים את כספם, בקרן פנסיה מקיפה או כללית? חשוב לדעת שהמטרה המשותפת של כולנו היא להגיע לגיל הפרישה עם

למאמר המלא »
בלוג

חישוב פנסיה צוברת

כבר חשבתם על הפנסיה שלכם?, יצא לכם לשמוע על המונחים: 'פנסיה צוברת' או 'פנסיה תקציבית' ותהיתם למה באמת מתכוונים? אנו יודעים שהבנת תוכניות פנסיה יכולה

למאמר המלא »
בלוג

דמי ניהול פנסיה

האם אתם מודעים להשפעה שיכולה להיות לדמי הניהול הפנסיוני על החיסכון הפנסיוני שלכם? אם לא, אנחנו ממליצים לכם להמשיך בקריאת המאמר, קחו שליטה על החיסכון

למאמר המלא »
התקשרו עכשיו